Velvollisuutemme älyllisinä olentoina28.8.2025 klo 19:33
Luoja on viisaudessaan antanut yhdelle luomistaan nisäkkäistä kyvyn puhumineen, ajattelemiseen ja oppimiseen. Sivistysvaltiot velvoittavat jo pienet lapset oppimaan asioita elämästä ja ympäristöstä . Sen istituution nimi on koulu. Koulua käyvät sekä terveet, että vajaakykyiset lapset ja nuoret. Koulu antaa valmiuksia elämää, ammattia ja jopa tulevaa perhettäkin varten.
Menneinä vuosikymmeninä oli näin:
Pojille oli puu- ja metallikäsitöitä. Ne olivat niitä miehisiä oppeja joilla talot, mökit, veneet on rakennettu omaan käyttöön. Ammattikoulu ja yliopisto antoivat hienosäätöä erityisempiin tarpeisiin.
Tyttöjen kotitaloustunnit ja terveysopin tiedot antoivat alkeet äidin ammattiin. Lähes noilla tiedoilla minäkin olin varustettu nuorena perustetun perheen toisena kasvattajana.
Nämä ovat viime sotien aikana syntyneiden vanhempien ajatuksia ja kokemuksia, nyt jo pitkän elämän matkalta.
Nykyisestä opetuksesta kouluissa en tiedä juuri muuta kuin mitä lehtien otsikot kertovat:
Kännykät kielletty tuntien aikana. Suvivirttä ei sovi laulaa kevätjuhlassa. Vai onko tähän jo tullut muutos !
Tekoäly pilaa omat oivallukset.
Muutoin vanhoilla ihmisillä nyt on tähän tapaan:
Yhteiskunnan ja etenkin tekniikoiden kehittyessä on yritetty pysyä mukana tässä melkoisen vauhdikkaassa kehityksessä.
Puoliso taannoin arvuutteli: Milloin alkoi tämä stressaantumisilmiö ? Oikea vastaus: Sen jälkeen kun sähkövalo keksittiin. Sitä ennen oltiin valveilla auringon noususta sen laskuun. Tehtiin työtä, saatiin lapsia ja nukuttiin väsyneinä hyvin.
Nimenomaan lapset s a a t i i n. Nyt niitä tehdään, jopa tuotetaan keinohedelmöityksin ja vuokrakohduin.Mikäpä siinä, onhan tämä keino edes heille joille asia ei ole luonnollisesti suotu.
Nämä ihmisten viisastumisen ja tieteen avulla saavutetut keinot liikkuvat monien mielestä sopivuuden rajan väärälläkin puolella. Kun ihmistä myydään kuin lihaa vara-osiksi siitä paljon maksaville, se on v ä ä r i n ! Ainakin jotakuta kohtaan. Kuolinapu, niin helpottavalta kuin se vaikuttaa monien mielestä, on sekin väärin Jumalaa kohtaan. Hänen luomansa on täydellistä sellaisenaan, ei sitä tarvitse korjailla. Kaikkeen on syynsä.
Moraalisen eläjän, ja uskovan kristityn mielestä elämän alku ja loppu ovat Korkeimman päätettävissä.
Tiedettä voidaan käyttää väärin, esimerkkeinä sodankäyntivälineet ja lääketieteen epämoraaliset keinot. Velvollisuutemme on ajatella, ja myös toimia vääryyttä vastaan. Ilmastomuutoskin aletaan jo ottaa todesta.
Varjele kaikkea omaasi Herra Jumala !
Riitta-mummi
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!