Blogin nimi: Sielun kaivo

Blogi aloitettu: 14.5.2024
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: armo, totuus, synti, ja, katumus kpl
  • Negatiiviset piirteet ihmisessä3.11.2025 klo 16:16

    Piittaamattomuus 

     

    Tästä en ole kuullut juuri useinkaan puhuttavan. Sitä huomaa kuitenkin ajoittain eri yhteyksissä. Esimerkiksi yhdistyksii, seuroihin jopa perheisiin liitty henkilöitä joita juuri mitkään muut asiat kuin omat kiinnostuksen kohteet eivät liikuta.

    Muodollisuuden vuoksi otetaan luottamustehtäviä, jäsenyyksiä ja vastuutehtäviä, ja jäädään ns. 'vapaamatkustakiksi'.

    Myös huonoissa ihmissuhteissa, jopa kodeissa ja seurakunnissa ilmenee välinpitämättömyyttä ja mistään piittaamattomuutta. Ihminen on muuttunut kyyniseksi

    Jään miettimään mistä tämä johtuu, mikä ja missä 'mättää' ?

    On ihmisiä jotka kyllä tietävät, ajattelevatkin jopa, mutta mitään ei haluta sanota yhteiseen asiaan. Ollaan jopa asenteella joka mitätöi muiden sanat. Onko fiksumpaa olla kokonaan osallistumatta.

    Sitten ovat ne ujot, että eivät uskalla arvostelun pelossa tuoda näkemyksiään ilmi. Tämä on kyllä ymmärrettävämpää, inhimillistä.

    Ylimielisyys ja piittaamattomuus ovat veljekset. Ylimielisyys on isoveli joka kasvattaa  piittaamattomuuteen, usein vaurauteensa nojaten.

    Kun on sekä ylimielinen että piittaamaton, ollaankin jo usein vallan huipulla. Sieltä korkeuksista loistavat suuret ja kovat sanat 'alamaisia, ja vastustajia kohtaan.

    Mistä nämä ominaisuudet johtuvat. Ovatko niitä ennaltamäärättyjä , kadotukseen suuntaavia asioita, joita on kovin vaikea käsittää. Vai onko kotikasvatuksen syytä, vaiko elämänkoulussa kohdattujen vastuksien kompentointia.

    Samasta 'sylttytehtaasta' syntyvät muutkin kielteiset piirteet. Kristitty varoo liikaa seuranpitoa  näihin piireihin. Sitä 'tehdasta' ylläpitää ja johtaa Meidän Herramme päävihollinen joka on aina läsnä meissä kaikissa.

    Onko raha kaiken pahan alku ja juuri ?

    Rahakukkaron vartiana oli Juudas Iskariot myös altis 'Sen Suuren Valehtelijan'houkutukselle. Kavaltajan suudelma oli viimeinen teko opetuslapsena . Hänkin olisi ehtinyt katua ja  pyytää anteeksi, mutta hän valitsi itsemurhan. Piittaamaton teko ylpeyden ja väärän häpeän miehenä. 

    Riitta-mummi,   ajattelee....

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

Lue lisää tiedotteita