Onko uskova ihminen outo ?24.1.2026 klo 19:27
Kaikki uskovat eivät ole samanlaisia. Yhteistä on usko Kolmiyhteiseen Jumalaan, Kristuksen sovituskuolemaanen puolestamme, ja Pyhän Hengen olemassaoloon.
Tämä viimeinen on uskosta osattomalle outo jo ilmaisuna.Uskovaa joka PHsta puhuu saatetaan pitää houkkana, kuten Paavalikin sanoi.
Rumahkon nimen saa moni joka uskonsa tunnustaa avoimesti. Eräät seurakunnat pitävät uskosta todistamista Raamatun mukaisena. Se vertautuu lähetyskäskyyn. Heränneet, eli körtit puhuvat varoen uskon asioista, eikä Raanattua seuroissa juuri käytetä. Ei ainakaan sillä mestaroida.
Monille omasta uskosta puhuminen on hyvin vaikeaa, jopa vastenmielistä. Toisille se ikäänkuin kuuluukin osana kristittynä elämistä.
Onko salattu usko oikeampaa tai parempaa kuin siitä puhuttu. Kannattaako uskon paremmuudesta tai laadusta kilpaillakaan. Kristus puhui sinapinsiemenen kokoisen riittävän.
Miksi uskosta puhuminen ärsyttää. Miksi uskosta ,tai politiikasta, joka on yhteisten asioiden hoitoa, puhumista pidetään sopimattomana.Pitääkö uskovien pysyä vain kirkoissaan.Onko Raamatun pitäminen esillä sopivaa julkisesti. Keidenen pitää hävetä.
Miksi valat vannotaan sormi Raamatulla vaikka siellä sanotaan: Älkää mistään vannoko !
Tässä tuli paljon haja-ajatuksia ,ilman kysymysmerkkejä. Minusta on kuitenkin parempaa kysyä kuin olla varma.
Riitta-mummi
viiruis kommentoi 30.1.2026 klo 19:50
Hei :) Minua on alkanut loukata se, kun joku, varsinkin sukulainen sanoo; miten sinä voit... kun olet uskovainen? Olen yrittänyt selittää etten ole sellainen uskovainen, kuin monet käsittävät. Ei saa tehdä sitä ei saa tehdä tätä vaan pitää olla tietynlainen. Minä en siis ole uskovainen. Minä uskon Jeesuksen sovitustyöhön. Hän on kuollut minun puolestani, pelastanut minut helveltiltä. Niin minä uskon. Ei ole kauan aikaa kun jouduin omalle äidille tätä selvittämään. No, hän sanoi että mitenkäs ne kymmenen käskyä? En hänen mielestä kunnioita isääni, kun en pidä häneen yhteyttä. No, siinäkin oli selittämistä, miten Jeesus on tullut täyttämään lain vaatimukset. Hän teki sen mihin me ihmiset, Jeesukseen uskovat emme pysty. Todistaminen omasta uskosta on ihmeellinen asia. En paljon puhunut uskomisestani, ennen kuin menin kasteelle muutama vuosi sitten. Jeesus tuli mun sydämeen ja siitä lähtien on ollut tarve todistaa ja puhua Jeesuksesta ja uskonasioista muutenkin. Ihanaa on kun ystäväni ymmärtävät eivätkä hylkää, hekin omalla tavallaan uskovat Jeesukseen tai ainakin Jumalaan. Oma ns. perhe on kaikkein vaikein. Usko erottaa meidät. Me uskomme minun mielestä eri Jumalaan. Tai samaan eri tavalla, en tiedä. Kirsi
Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!
Riitta-mummi kommentoi 30.1.2026 klo 20:22
Samat on kokemukset minulla. Vaikka kaikki lapset ja muutkin jälkeläiset on kastettu, he eivät taida ymmärtää että jo se merkitsee sitä että heidät on siinä otettu Jumalan lapseksi. Eikä se Jumaalan puolelta lakkaa muutoin kuin 'lapsen' tietoisella eropäätöksellä tai Pyhän Hengen pilkalla. Jumala rakastaa syntisiäkin lapsiaan. Kristus itse on sanonut. Kukaan ei ole otollinen kotikaupungissaan. Koti ja perhe on samassa asemassa, he tuntevat myös kielteiset puolemme. Ei uskova ole siis nkeli, ei pyhittynyt kuin ainiharvoin. Näitä jostakin syystä edellytetään. Oletetaan että persoonakin muuttuu kun on tultu uskovaksi. On väärin luulla että synti lähtee kuin Andyllä lika, räjähtäen. Ei! Synti riippuu kiinni kuin hirvikärpänen ja sen irrottaminen on vaikeaa. Mutta syntisellä uskovalla on Puolustaja kaikkea syyttelyä vastaan. Syyttäjiä löytyy 'joka lähtöön', mutta ymmärtäjiä harvemmin ihmisistä. Kristittyjen yhteys, yli seurakuntarajojen, on hieno asia. Se kannustaa ja lämmittää. Kaikki ihmiset ovat Jumalan luomia, siten siis veljiämme. , myös eri uskontokuntien ihmiset. Minulle Ranskan vallankumouksen julists: Vapaus,veljeys ja tasa-arvo on Kristuksen opetuksen osa-sisältönä arvokas.