Tätä sopii pohtia13.10.2021 klo 16:31
Jos autolla ajaa nokkakolarin, niin todennäköisesti henki lähtee. Mutta mitä jos auto olisikin 20 metriä pitkä? Siis auto olisi muuten normaali, mutta tuulilasin jälkeen auton nokka jatkuisi 15 m ennen kuin etuvalot tulisi eteen. Tietenkään pituus ei muuta autoon kohdistuvaa iskuvoimaa, kun auto joutuu nokkakolariin, mutta pituus vaikuttaa siihen, että kun ihmiset on kauempana auton nokasta, niin pitkä nokka ottaa iskua vastaan jolloin isku vaikutus lieventyy mentäessä auton perään mentäessä. Ainakin teoriassa, mutta tuskin käytännössä.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!