Blogin nimi: Saimaanrannalta

Blogi aloitettu: 2.3.2009
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: Saimaa, norppa, kuutti, ilmastonmuutos kpl
  • Saimaanrannalta29.4.2009 klo 10:16

    Hyvää aamupäivää kaikille täältä Savonlinnan suunnasta.
       Heti ensimmäisenä on kerrottava JYMYUUTISESTA. Tänään ilmestynyt Suur-Saimaa lehti ( www.Suur-Saimaa.fi ) kertoo uutisessaan Puruvedellä valokuvatusta saimaanorpasta. Ison ja merkittävän, jopa kansainvälisesti uutisesta tekee se, että koskaan aikaisemmin ei ole lehtikuvissa nähty norppaa Puruveden alueella. Saattaa olla jopa niin, että ne ovat ainoalaatuiset norppakuvat sieltä. Kuvat on ottanut Savonlinnalainen tunnettu luontodokumentaristi ja Saimaan sekä Laatokannorpan tuntija Juha "norppa" Taskinen. Puruveden alueen norpista on joitakin näköhavaintoja vuosien saatossa tehty, mutta pesintähavaintoja sieltä ei tietääkseni ole. Saattahan olla, että tuo Taskisen Juhan nyt kuvaama norppa on "tiedustelija", joka on tutustumassa Puruveden elinolosuhteisiin ja jos ne kyllin hyviksi havaitsee, niin rupeaa johdattamaan sinne muitakin "miikkulaisia", jopa pesintätarkoitusta varten. Se olisi Saimaannorpan levinnäisyyden kannalta hieno asia. 
      Sitten hieman hanepapan dieettiasiaa, jota jokunen henkilö on kysäissyt. Täytyy todeta että tämä minun, oma juttuni, ei varmastikkaan sovellu kaikille, vaikka itselläni se tuntuukin toimivan ja hävittävän keskikehon energiavarastoja suhteellisen hyvää tahtia. Kaikessa yksinkertaisuudessaan päivannokseen kuuluu: Pussi sekavihanneksia lämmitettynä, purkki tonnikalaa vedessä, 2-3 viipaletta Fazerin Ruis-Realia, kurkkua, tomaatteja, purkki ananasviipaleita, varsiselleriä tai porkkanoita, sekä joko omenia, mandariinejä tai viinirypäleitä. Runsaasti kahvia ja lasillinen punaviiniä sekä päivittäinen kävelylenkki, mutta HUOM!! Sinistä lenkkiä sinappihöystöllä on syytä varoa. Tuolla niiden kilojen pitäisi tuossa kesäkuun puolivälissä olla siinä mallissa, että pystyy taas aloittamaan Berliininmakkaran, runsaasti "valkoista"lihaa sisältävän grillikyljen, juusto ym. makkaroiden ja muiden kylmää talvea varten runsaasti energiaa sisältävien herkkujen "ahtamisen" ja säilömisen nahkansa alle. Iloista päivänjatketta kaikille t. hanepappa.  

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita