Tuoda töitä kotiin22.7.2007 klo 03:44
on mulle vieras käsite. Tällä viikolla tein kuitenkin poikkeuksen: toin jotain pöpeliä kynsien alla ja pistelin ne surutta suihini sillä seurauksella että kaamea vatsuri kaatoi minut petin pohjalle 1.5 vrk:ksi. Onneksi lapset säästyivät tältä. Piti olla mun kisamekaanikko viikonloppu ja piti olla mun viikonloppu Porijazzeissa. Harmitti. Nyt tosin olo kepeä ja bikinit mahtuvat päälle.
Pakkolevon aikana sain luettua Andrei Makinen Veran. Nämä Ranskan emigrantit suosikkipoikiani. Toinen on Milan Kundera, vaikka nuo ihan viimeisten vuosien kirjat ei niinkään enää muhun kolahda, ovat vähän saman toistoa ja Olemisen sietämätön keveys muutti miehen itsensäkin kitschiksi.
Tulen just kuppilasta, vuorokausirytmi 40 tunnin torkkujen jälkeen yhä siis vähän sekaisin. Olo virkee ja pirtee. Vatsa ei kestänyt vielä kahviakaan, joten mami pisteli kraanaveden turvin hikiset 2 tuntia täyttä discoa: Madonnan Jumpia ja Bailamosta. On mulle tärkeä juttu. Ei iän myötä lainkaan haalistunu. Oli hienoo myös polkee yössä. Ihana olla taas terve.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!