Blogin nimi: Tuulariinan elämää

Blogi aloitettu: 13.7.2008
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: elokuvat, sauna, kynttilät, käsityöt, arki kpl
  • Kummituksia12.8.2008 klo 22:23

    Katsottuani elokuvissa lähiaikoina sekä uusimman lepakkomiehen että muumion  tunsin nyt tarvitsevani toisenlaisia kokemuksia. Niinpä palasin ikusuosikkieni, 10+ elokuvien, maailmaan.

    Oopperan kummitus - elokuva alkaa mustavalkoisena kahden vanhan ihmisen saapuessa käytöstä poistetun teatterin esineiden huutokauppaan... katsoja ihmettelee hetken, mistähän tässä on kysymys... kunnes huikean avausmusiikin myötä värit tulevat kankaalle ja seuraava parituntinen on kiehtova tarinallinen ja musiikillinen elämys  (itkuelokuviani kuten Brokeback Mountainkin.. siis positiivisessa mielessä).

    Amadeus - Salierin itsemurhayrityksestä alkava ja hänen kertojanäänensä kautta esitetty tarina Mozartin elämästä. Musiikillinen ilotulitus Mozartin oopperoita.. jos ei tämän elokuvan myötä ala edes hieman pitämään oopperoista, niin en osaa sanoa miten muuten. Klassisen musiikin oppitunti.. ja elokuva huipentuu Requiemiin - tavallisen tv:nkin äänentoiston kautta vaikuttava elämys, mutta livenä karvat kananlihalle nostattavan koskettava esitys. Minulla on ollut kerran mahdollisuus eläytyä tähän kuolinmessuun Kuopion Tuomiokirkossa ja menen toistekin, jos vain tilaisuus tulee.

    Kolme väriä - Sininen (jota en enää jaksa katsoa, mutta mainitsen silti).. mielestäni Kieslowskin paras elokuva. Juliette Binoche tekee koskettavan roolisuorituksen naisena, joka menettää perheensä, mutta pikkuhiljaa saa taas elämästä kiinni. Tässäkin tarinassa kulkee koko ajan mukana musiikki - sielua hivelevän kaunista - kun seurataan Binochen roolihenkilön edesmenneen aviomiehen sävellystyön valmistumista..

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!

    10.5.2026

    Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!

    Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.

  • Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!

    30.4.2026

    Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!

    Testaa tietosi Vappuvisassa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    3.4.2026

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita