Mökkielämää13.7.2008 klo 16:36
Panoraama esittää elämää Päijänteen rannalla heinäkuussa 2008. Tikassa on satunnainen kuva, joka ei välttämättä kerro totuutta, ainakaan koko. Kesän kärkitulos tikassa viideltä metriltä on 46. Oikea käsi on vieläkin kipeä saunapuiden sahaamisesta, tosin tikkakin on vakavasti otettava vaihtoehto. Laiturilla paistatteli päivää myös sorsaemo poikineen ja tyttärineen, isästä ei ollut tietoa. Laiturilta saattoi yön pimeinä tunteina saada perspektiiviä Päijänteen luonnonkauniisiin maisemiin sikäli mikäli ankaran löylynheiton ja virvokkeen nauttimisen jälkeen kykeni tähtäilemään.

Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!
10.5.2026
Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!
Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.
Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!
30.4.2026
Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!
Testaa tietosi Vappuvisassa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
3.4.2026
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!