Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Krassin kasvattamisesta26.1.2016 klo 03:07

    Ennen coriolis ?voiman vaikutuksen alaiseksi joutumistaan edellisen kuvan krassi näyttää nykyiseltä. Kysymyksessä lienee koristekrassi. Ainakin siitä päätellen, että kasvissa on kukka. Ihmiskunta tapaa käyttää kukkia koristeena. Lehmä sen sijaan syö kukan, jos sille päälle sattuu.

    Koristekrassit (Tropaeolum) on kasvisuku, joka pitää sisällään noin 80 yksi- ja monivuotista ruohoa. Valtaosa näistä kasveista on peräisin Andeilta. Suvun lajeista tunnetuin on isoköynnöskrassi (Tropaeolum majus). Se on kotoisin Etelä-Amerikasta, Bolivian, Kolumbian ja Perun alueilta. Kasvia viljellään lähinnä koristekasvina, mutta kasvin kukkanuppuja ja hedelmiä voidaan käyttää mausteena kapriksen tapaan.

    Säätila krassinkasvatukselle ei ole tällä haavaa otollinen. Kasvihuoneilmiön sijaan Etelä-Pohjanmaalla on vaikuttanut pikemminkin pakastevihannes ?ilmiö. Parhaimmillaan jossakin Nurmon alueella auton mittari osoitti miinus 31 astetta. Muutoinkin on ollut pakkasta yli 20 celsiusta. Luntakin on parisenkymmentä senttiä, joten se lienee krassille liikaa. Sen sijaan kolalla lumi lähtee liukkaasti, jos on ennen lumitöihin ryhtymistä syönyt riittävästi ja ottanut lumenkolaukseen sopivan asenteen.

    Yhteiskuntasopimustakin kuulutaan ryhdytyn hieromaan uudelleen. Edellinen sopimushan tiettävästi kaatui kumoon siitäkin huolimatta, että sopimuksen tekemisessä oli käytetty inhimillistä älyä. Jos vielä säätila kääntyy kesän puolelle, niin ei olisi maankaatoihme, vaikka Suomi kuntoon tulisikin. Jos ei muuten, niin pakolla ainakin. Kerrotaan.

    krassi 

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

Lue lisää tiedotteita