Rajapyykkejä14.11.2010 klo 11:40
Idea oli lopettaa blogin lisäksi myös pelit jonkin etapin kohdalla: ensin se oli kun olen saanut kaikki enkut 22500:aan ja top kolmoseen ja sitten se oli ett 50000 peliä ja saa riittää. Nyt nuo molemmat täyttyivät viime viikolla : )
Olin viime viikolla myös kipeämpi kuin vuosiin: sterptoangiina megapenisilliinein, laryngiitti ja ehdoton puhekielto, bronkiitti ja sen mukana astmalääkitys päällä. Mitä muutakaan noin sairas ihminen voisi tehdä kuin pelata? Lukeakaan ei jaksanut tai siis no luin mä toki muutaman kirjan kuten Saramagon upean Kertomus sokeudesta ja kiinalaisen rakastava Pienen punaisen kirjan rakastavaisille, pervohkon Yksityisiä iloja.. huono sairastaja kun olen.
Kalkuloin myös että 50000 peliä 4 vuodessa tekee 35 peliä päivässä ja tuo huolettaakin minua eniten. Onhan väliin viikkoja jolloin olen campingissa totally unplugged ja tänäkin vuonna olen ollut ainakin kymmenen kertaa jossain ulkomailla viikon pätkän koneetta, jolloin päivän pelimäärän täytyy ajoin olla isompikin. Noo, huolettaa on ehkä vähän voimakas sana. Tiedänpähän mistä ottaisin lisätunnin vuorokauteen, jos tarve olisi. Ei tosin ole. Mulla ei arjessa juuri koskaan kiire. Siitä yksinhuoltajana ja lääkärinä osaan olla kyllä kiitollinen, että elämä pyörii ilman turhaa hosua. Saadakseni elämään edes vähän vauhtia ja kiireen tuntua, mun on siis ilmeisesti yhä edelleen pelattava näitä pelejä :D
Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!